sobota, 28 lutego 2015

Miasto ślepców - Jose Saramago

"Człowieczeństwo - zbiór cech uważanych za charakterystyczne dla gatunku ludzkiego, do których zaliczamy m.in. sposób formułowania myśli, język, uczucia i zachowanie. Wszystkie te cechy są wspólne dla większości ludzi i kształtowały się w wyniku ewolucji człowieka" - źródło Wikipedia

 

Zapraszam na recenzję książki "Miasto ślepców".W zwykły dzień ktoś nagle traci wzrok. Niby nic niezwykłego ale jest to początek epidemii, której początkowo mało kto jest świadomy. Rząd aby przeciwdziałać "białej ślepocie" decyduje się na izolację pierwszej grupy zarażonych. Zamykają ich w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym. Tak zaczyna się książka noblisty Jose Saramago "Miasto ślepców".

Akcja nie jest umiejscowiona w jakimś konkretnym mieście czy państwie. Biała ślepota atakuje każdego bez znaczenia kim jest dana osoba. Dosięga wszystkich: dobrych i złych, biednych i bogatych, starców i dzieci.
Zaczęłam tą recenzję od cytatu z Wikipedii, ponieważ ta książka uzmysławia nam jak cienka jest granica naszego człowieczeństwa.

Przyznam, że ta lektura naprawdę mną wstrząsnęła. Jest to swoiste studium ludzkiej psychiki. Autor ukazuje nam co wart jest człowiek, społeczeństwo a wreszcie cała cywilizacja w obliczu "białej ślepoty". Gdy nikt na nas nie patrzy, nikt nie widzi tego co robimy, czy warto zachowywać jakiekolwiek pozory? 

Przewracając kolejne kartki książki jesteśmy świadkami totalnego zezwierzęcenia gatunku ludzkiego. Jest to mroczna historia upadku człowieka. Lektura jest wstrząsająca, momentami niesmaczna i przede wszystkim zapadająca w pamięć.

Książka została napisana prostym, zrozumiałym językiem. Czyta się ją naprawdę szybko. Jednak nie polecam jej osobom zbyt wrażliwym. Ta opowieść  zdezdecydowanie nie pachnie kwiatkami.

Na podstawie książki w 2008 roku został nakręcony film w reżyserii Fernando Meirelles'a. W rolach głównych wystąpili Julian Moore, Mark Ruffalo oraz Danny Glover.Filmu jeszcze nie oglądałam ale zamierzam niedługo do niego przysiąść. A może ktoś z Was go oglądał i podzieli się opinią.

7 komentarzy:

 1. zachęciłaś mnie, strasznie ciekawie brzmi, jednak nie wiem, czy nie oglądne filmu z braku czasu :/

  chodzmypopoecic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham takie klimaty.
  Muszę po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka lat temu i do dziś pamiętam okropnie naturalistyczne opisy walki o jedzenie czy przemocy. Robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie sie zapowiada :)

  Pozdawiam
  http://dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.ch/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki psychologiczne, a opis tej wydaje się bardzo zachęcający :) jak tylko ją gdzieś znajdę, na pewno przeczytam :)

  https://iambiblioholic.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że Was zaciekawiłam :) Już niedługo pojawią się recenzje kolejnych książek

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przeczytaniu recenzji moja ciekawość względem tej książki znacznie wzrosła :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)